SKOLSTART 11 MAJ I BOTTMINGEN

SKOLSTART 11 MAJ i Bottmingen
I och med att den obligatoriska skolan börjar igen den 11 maj får vi även starta med svenskundervisningen. I Baselland är det tillåtet att ha undervisning i HSK (Heimatsprache und Kultur) från och med den 11 maj på lokala skolor. Undervisningen kommer att äga rum i samma lokaler i Bottmingen och under samma tider som vanligt. Var goda och se till att barnen tar med alla böcker och allt arbete de har jobbat med hemma under våren.

  

Ingen undervisning på ISB
Tyvärr tillåter inte ISB eftermiddagsaktiviteter ännu. Vi återkommer direkt till måndagsgruppen när vi får mer information från ISB. Måndagseleverna är varmt välkomna till undervisningen på onsdagar eller torsdagar i Bottmingen om så önskas. Om eleverna inte kan komma fortsätter Annika gärna med den enkla variant distansundervisning som har pågått hittills. Var goda meddela Annika så hon vet.